poniedziałek, 29 kwietnia 2019

519. Romario !

Cześć,
Dzisiaj chciałbym pokazać autograf, który z pewnością znajdzie się w katalogu najcenniejszych podpisów w mojej kolekcji. Jest to autograf pochodzący od Romario. Romario to brazylijski były piłkarz, który występował na pozycji napastnika, reprezentant kraju. Mistrz świata 1994, dwukrotny mistrz Copa América 1989 i 1997. Uważany jest za jednego z najlepszych napastników w historii piłki nożnej.
W sezonie 2004/05 w wieku 39 lat został królem strzelców ligi brazylijskiej. 10 lutego 2007 strzelił swoją 990. bramkę w karierze. Natomiast 41-letni już Romario 11 marca 2007 strzelił hat-tricka w wygranym przez jego zespół meczu z zespołem Madureira. Romario dokonał nie lada wyczynu, gdyż swoje 3 bramki zdobył w zaledwie trzynastu minutach. Romario zdobył 1000 bramkę 20 maja 2007. Romario wpisał się na listę strzelców w wygranym 3:1 meczu jego Vasco da Gama ze Sport Recife. 41-letni Romario wpisał się na listę strzelców w 48. minucie (jego zespół objął prowadzenie 3:0). W tym momencie na stadionie zapanowała euforia, a spotkanie zostało przerwane na 16 minut. Na murawę wbiegli m.in. jego żona, dzieci, matka, przyjaciele, znajomi oraz rzesza dziennikarzy i fotoreporterów.
Brazylijczyk zbierał zewsząd gratulacje, a od prezydenta klubu Eurico Mirandy otrzymał specjalną koszulkę z numerem 1000 na plecach. Wykonał w niej rundę honorową wokół boiska, po czym mecz został wznowiony. „Dedykuję tysięczną bramkę mojej rodzinie i dzieciom. To wspaniały moment w moim życiu. Przede mną tylko jeden piłkarz osiągnął podobną granicę” – powiedział Romario. W swój dorobek wliczył trafienia nie tylko z oficjalnych meczów seniorów, ale także młodzieżowych, towarzyskich i pokazowych.
FIFA nie uznaje rekordu Romario, bowiem według światowej federacji liczą się tylko gole strzelone w oficjalnych meczach. Historycy piłki nożnej przypominają z kolei, że w pierwszej połowie poprzedniego wieku 1000 bramek uzyskali dwaj zawodnicy – Brazylijczyk Arthur Friedenreich (1329) i Austriak Franz Binder (1005).
W reprezentacji Brazylii (w latach 1987–2005) zagrał w 70 meczach i strzelił 55 goli.
Występował również w reprezentacji Brazylii w plażowej piłce nożnej.
Zdobył m.in. mistrzostwo świata w 1994 r. w USA, dwukrotnie Copa America w latach 1989 i 1997, nagrodę dla najlepszego piłkarza świata według FIFA w 1994 r.
Autograf oczywiście zaliczam do wymarzonych, a pochodzi on z wymiany za którą naprawdę bardzo serdecznie dziękuję !

Jak zdobyty : Wymiana