wtorek, 25 grudnia 2018

461. Sokratis Papastatopulos

Cześć
Dziś chciałbym przedstawić autograf greckiego obrońcy Sokratisa Papastatopulosa.
Papastatopulos jest wychowankiem małego klubu o nazwie Apollon Petalidiou. W 2005 roku odszedł za 30 tysięcy euro do AEK Ateny. 26 października zadebiutował w jego barwach w spotkaniu Pucharu Grecji z PAS Janina, wygranym przez AEK 3:0.
1 sierpnia 2008 roku Papastatopulos podpisał kontrakt z włoską Genoą, która zapłaciła za niego 4 miliony euro. W nowym klubie Grek przez 2 sezony był podstawowym zawodnikiem i rozegrał w Serie A 51 meczów. 20 lipca 2010 przeszedł do włoskiego AC Milan. Trzech piłkarzy: Nnamdi Oduamadi, Rodney Strasser i Gianmarco Zigoni przez ten transfer zostało piłkarzami Genoi. Ich karty stały się współwłasnością Milanu i Genoi. Cena transferu nie została podana. W maju 2011 roku wrócił do Genoi, a w lipcu został wypożyczony do Werderu Brema. Od 2013 roku był podstawowym obrońcą niemieckiej BVB w której zagrał 130 spotkań. Od 2018 roku jest zawodnikiem angielskiego Arsenalu Londyn.
W swojej karierze Papastatopulos występował w młodzieżowych reprezentacjach Grecji w kategoriach U-19 i U-21. Z pierwszą z nich wystąpił w 2007 roku na Mistrzostwach Europy U-19 w Austrii. Z Grecją dotarł do finału tego turnieju, jednak opuścił finałowe spotkanie z Hiszpanią (0:1) z powodu otrzymania drugiej żółtej kartki w półfinale z Niemcami.
W pierwszej reprezentacji Grecji Sokratis zadebiutował 5 lutego 2008 roku w wygranym 1:0 towarzyskim spotkaniu z Czechami. Został powołany przez selekcjonera Otto Rehhagela do szerokiej kadry na Euro 2008, jednak ostatecznie nie pojechał na ten turniej.
Powołany za to został do kadry na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, w której wystąpił już od pierwszego spotkania z Polską. W 44 minucie, kiedy Grecy przegrywali 0:1, otrzymał po faulu na Rafale Murawskim drugą żółtą kartkę, w konsekwencji czego musiał opuścić murawę. Mecz mimo to zakończył się remisem 1:1 po wyrównującym golu Dimitrisa Salpingidisa w 51 minucie.
Został powołany na Mundial 2014, gdzie był podstawowym zawodnikiem swojej drużyny. W meczu 1/8 finału z Kostaryką, przegranym po rzutach karnych, strzelił wyrównującego gola w 91. minucie.
Autograf zdobyłem pisząc list na adres Borussi Dortmund. Niestety nie jest on już aktualny z racji tego że grek zmienił latem klub.