środa, 29 stycznia 2020

608. Maciej Żurawski

Cześć,
Dziś autograf pochodzący z rodzimego podwórka, a należy on do Macieja Żurawskiego - polskiego piłkarza występującego na pozycji napastnika, byłego kapitana reprezentacji Polski, 5-krotnego mistrza Polski, 3-krotnego mistrza Szkocji oraz mistrza Cypru. Jest najskuteczniejszym strzelcem Wisły Kraków w historii występów klubu w europejskich pucharach, z 23 golami na koncie.
Wychowanek poznańskiej Warty, gdzie rozpoczął swoją karierę piłkarską. W Ekstraklasie zadebiutował 31 lipca 1994 roku w meczu przeciwko Widzewowi Łódź, który Warta przegrała 0:4. Następnie przeszedł do Lecha Poznań, dla którego zdobył swoją pierwszą bramkę w Ekstraklasie – 29 marca 1998 roku, w 83. minucie meczu z Górnikiem Zabrze.W 1999 roku Żurawski przeniósł się do Wisły Kraków, z którą sięgnął 4-krotnie po mistrzostwo Polski w sezonach 2000/2001, 2002/2003, 2003/2004 i 2004/2005, a także 2 krotnie po Puchar Polski w sezonach 2001/2002 i 2002/2003 oraz raz po Puchar Ligi Polskiej w sezonie 2000/2001. Był ponadto dwukrotnym królem strzelców ligi polskiej w sezonach 2001/2002 i 2003/2004 (21 i 20 goli). W sezonie 2004/2005 (w meczu przeciwko GKS Katowice) przekroczył granicę 100 bramek strzelonych w polskiej lidze. W sezonie 2002/03 z Wisłą Kraków dotarł do IV rundy (1/8 finału) Pucharu UEFA. Żurawski zdobył wtedy 10 goli w 10 meczach i w klasyfikacji strzelców Pucharu UEFA w tamtym sezonie ustąpił tylko Henrikowi Larssonowi (ówczesnemu graczowi Celticu Glasgow), który zdobył 11 goli. Łącznie w Pucharze UEFA Żurawski grając dla Wisły do połowy 2005 roku wystąpił w 26 meczach i zdobył 13 goli, natomiast w eliminacjach Ligi Mistrzów rozegrał 11 meczów i strzelił 9 goli.

Wielokrotny reprezentant Polski – rozegrał 72 spotkania i strzelił 17 goli. Jego debiut miał miejsce 10 listopada 1998 roku w meczu przeciwko Słowacji (3:1). Uczestniczył w turniejach finałowych mistrzostw świata 2002 w Korei i Japonii oraz mistrzostw świata 2006 w Niemczech. Łącznie rozegrał 6 meczów na mistrzostwach świata, nie zdobywając żadnej bramki. 27 maja 2008 roku strzelił 1200 gola w dziejach Reprezentacji Polski. Żurawski był kapitanem reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy 2008 w Austrii i Szwajcarii, jednak z powodu kontuzji rozegrał tam zaledwie jedną połowę pierwszego meczu z Niemcami. Pomimo to pozostał z drużyną do czasu zakończenia jej udziału w mistrzostwach. Występ w meczu z Niemcami był dla Żurawskiego ostatnim w jego reprezentacyjnej karierze.